Енциклопедия за драконите...

Древни легенди

Горянин

Легендата разказва...

Този свиреп руски дракон има три огнедишащи глави и седем опашки. Горянин се предвижва на двата си задни крака и със също двата си малки прдени крака много прилича на Тиранозавър рекс (Tyrannosaurus rex). Железните му нокти могат без усилие да разкъсат всякаква броня или ризница. Около Горянин се носи сярно зловение като физическо изражение на злостта му. Неговият чичо, магьосникът Немал Человек, отвлича царската щерка с намерение да я накара да се омъжи за Горянин. Принцесата е затворена в черната планинска крепост на магьосника. Отчаяният баща на принцесата предлага огромна награда на всеки, който успее да я освободи от тъмницата. Много принцове опитват и се провалят.

Иван, един от стражите в царския дворец, надарен със способността да разбира езика на животните дочува две свраки да говорят за мястото, където е скрита принцесата. Царят дава на Иван магически меч, надявайки се да му помогне за спасяването на девойката. Крепостта на магьосника е без охрана, тъй като Немал Человек не вярва, че някой ще се осмели да влезе в нея. Когато вижда Иван в покоите си магьосникът се превръща във великан. Но магическият меч полита от ръцете на Иван, убива великана, след което обикаля коридорите и залите на замъка, докато намира и убива и Горянин. Иван се оженва за спасената дъщеря на царя.

Знаете ли, че?

  • Горянин причинява слънчеви и лунни затъмнения, които не продължават дълго, което се приема за знак, че дори и могъщите дракони могат да бъдат победени от праведни хора.
  • Не всички славянски дракони са зли. Столицата на Словения – Любляна се смята за покровителстван от дракон изобразен на герба на града.
  • Кръвта на дракона е толкова отровен, че земята не я попива.
  • Не съществуват пещерни рисунки на дракони, защото драконите обикновено обитават пещери и не биха съжителствали с пещерни художници.
  • Магическият меч действащ от безопасно за човека разстояние е идеалното оръжие за битки с дракони.